articleImage
22.11.2021

Alisveris tutkunlari Black Friday’i sabirsizlikla bekliyor.

Alisveris yapmak için yilin beklenen dönemi geldi çatti. Dünya çapinda birçok marka ve alisveris sitesinin çesitli indirimler yaptigi Black Friday (Efsane Cuma) bu yil da erken geldi. Kasim ayi itibariyle indirim ve kampanyalarini duyuran markalara talep artti.

Alisveris furyasi basladi

Ankete katilanlarin yüzde 77’si Black Friday döneminde alisveris yaptigini belirtiyor. Alisveris yapmadigini belirten yüzden 23’lük dilimde yer alan kisilere nedeni soruldugunda bir kisim ekonomik sebeplerden dolayi alisveris yapmadigini ifade ederken diger bir kisim da indirim döneminin aslinda bir aldatmaca oldugunu düsünüyor.

Alisveris için en çok tercih edilen yerler yüzde 50 ile e-ticaret siteleri oldu. Bunu takiben katilimcilarin yüzde 9’u fiziki magazalardan, yüzde 41’i ise hem e-ticaret siteleri hem de magazalardan alisveris yaptigini belirtti. Alisveris yapanlara ne kadarlik ürün satin alindigi soruldugunda ise yüzde 54’ü ihtiyaci kadar alisveris yaptigini, yüzde 28’i indirim döneminde ortalama 3-5 parça satin aldigini ve yüzde 18’i indirimden dolayi ihtiyaç disi ürünler aldigini belirtti.

En çok tercih edilen ilk 5 ürüne bakildiginda yüzde 90 ile hazir giyim basta gelirken, onun ardindan sirayla yüzde 60 ile kozmetik, yüzde 58 ile elektronik, yüzde 41 ile taki ve yüzde 37 ile oyuncak yer aldi.

Ödemelerde yüzde 83 oraninda kredi karti kullanildi

Ödemelerin yüzde 83’ünde kredi karti, yüzde 9’u nakit ve yüzde 8’i debit kart yani banka karti tercih edildi. Alisveris yapanlarin yüzde 68’i indirim döneminde ortalama 200 TL ve üzeri bir harcama yaptigini belirtti.

Konuyla ilgili görüslerini aktaran havucum.com Kurucu Ortagi Deniz Alpay, “Black Friday indirimleri tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de oldukça ilgi görüyor. Özellikle yilin sonuna yaklasirken markalarin Kasim ayi indirimlerinin olacagini bildigimiz için toplum olarak acil ihtiyaçlarimiz disinda satin almak istedigimiz ürünler için indirimleri bekler olduk. Anket sonucunda bir diger gözlemledigimiz ise en çok alisveris yapilan saatin mesai bitiminde olduguydu. Katilimcilarinin yüzde 40’i alisveris yaptigi saat araligini 18.00-00.00 olarak belirtirken, yüzde 30’luk kisimsa gece yarisindan sonra alisveris yaptigini paylasti. En az tercih edilen zaman ise yüzde 3 ile 09.00-12.00 oldugu gördük” dedi.